جمعيت كردها
    جمعيت كردها در ايران، طبق آمار سال 1383 مركز آمار ايران، رقمي بالغ برپنج ميليون و پانصد هزار نفر معادل 7 درصد ازكل جمعيت ايران است.
    كردها، هويت خاص خود را دارند، هويتي كه داراي مولفه‌هاي فرهنگي بسياري است. در خلق و خوي مردم اين ديار اگر كنكاش كنيد، خواهيد ديد كه آنان مرداني نترس، شجاع، ساده و مهمان‌نواز هستند. ساده‌دلي از صفات بارز كردهاست كه ناشي از طبيعت زيباي كردستان است. مي‌خواهيم به چند مولفه فرهنگي كردها اشاره كنيم.
     لباس كردي و به طور كلي پوشاك كردي يكي از مولفه‌هاي هويتي كردهاست كه گشادي و راحتي در تن از خصوصيات آن است... در لباس مردان سه خصوصيت بارز به چشم مي‌خورد. (كروا) معادل كت، (پانتول) معادل شلوار و (پشتند) معادل كمربند، كه البته سبك‌ پوشش و فرم اين پوشاك در مناطق مختلف فرهنگي كردستان متفاوت است. براي زنان علاوه بر روسري مي‌توان به سيخمه يا كوليجه، كراس و كمربند اشاره داشت. همچنين تنوع رنگي در لباس‌هاي كردي بسيار چشم‌نواز است.علاوه بر اين زبان كردي هم يكي از مولفه‌هاي هويتي فرهنگي كردهاي ايران است. همان گونه كه اشاره شد زبان كردي داراي تنوع زيادي در سبك گويش است.

  

 

 

عيد بعثت حضرت محمد(ص) و اعياد ديگر مذهبي از جمله مناسبت‌هايي است كه كردها معنويات قلبي خود را با نواختن دهل و ديگر آلات موسيقي به معرض نمايش مي‌گذارند.رقص‌هاي محلي و بومي اين استان هم در خور توجه است .اين رقص‌ها در مراسم شادي و سرور اجرا مي‌شود. رقص كردي عمدتا به شكل گروهي است و حركات فيزيكي موزون و هماهنگي دلپذيري دارد. اين رقص همراه با حركات موزون از محتوا و مضمون خاصي برخوردار است و نشان‌دهنده باورها و خصوصيات قومي و فرهنگي مردم كرد است.به طور كلي استان كردستان از لحاظ فرهنگي سابقه بسيار جالب توجهي دارد كه نظير آن در ساير نقاط ايران كمتر ديده مي‌شود. زبان، شعر، رقص، موسيقي و آداب و رسوم به جاي مانده در اين پهنه از سرزمين ايران قدمتي ديرينه دارد.

 

 

+ نوشته شده توسط rasoul در سه شنبه بیست و چهارم مرداد ۱۳۸۵ و ساعت 16:29 |